Backlink Nedir? Backlink Neden Önemlidir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Backlink Nedir? 

Seo hizmetlerinin en önemli adımlarından birisi de backlink oluşturulması adımıdır. Backlink oluştururken dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Ayrıca bu güçlü Seo aletinde pek çok hassas noktanın bulunduğunu bunlara dikkat edilmezse, faydadan çok zarar görüleceğini söylemek de mümkündür. Sonuç olarak backlinkler Seo işlemlerinde vazgeçilmez unsurlardan birisidir. Eğer Seo hizmetleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bu bilgileri seoizmir.net adresinden de temin edebilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlere Seo’dan ziyade backlinklerin ne işe yaradığını ve önemini anlatacağız. Tabi backlinkler Seo’suz düşünülemezler fakat bu yazıda temel noktamız Seo’nun temellerinden ziyade backlinkler olacak.

Backlink terimi İngilizce bir terimdir ve “geri link” anlamına sahiptir. İnternette bir siteden diğerine verilen linklerin tümüne backlink adı verilir. Bu noktada yazımıza devam etmeden önce no-follow ve do-follow özellikteki linklerin tanımını yapmakta da fayda var. No-follow linkler do-follow linkler kadar önemli linkler değildirler. Bu linklerin sayfanıza doğru yönlenmesi arama motorları tarafından çok değerli olarak algılanmazlar. Do-follow linkler ise doğru kullanıldığında yüksek öneme sahiptir. No-follow linkler genelde popüler sitelerden gelen linklerdir. Popüler sitelerden kastımız ise sosyal ağlardır. Sosyal ağlardan bir link almanız halinde bu link no-follow olarak işaretlenir ve doğrudan arama motorları tarafından yüksek öneme sahip link olarak kabul edilmez. Bununla birlikte sosyal ağ veya benzeri popülerite de olmayan bir siteden link almanız halinde bu link do-follow olarak işaretlenir. Bu sayede aldığınız bu linkler değerli backlinklerdir ve arama motorlarında yükselmeniz daha çabuk gerçekleşir. Arama motorlarında yükselmenin önemi ile ilgili içeriklere seoizmir.net adresinden erişebilirsiniz.

Backlink neden önemlidir?

Backlink önemlidir çünkü arama motorlarında yükselmenizi sağlayan en önemli parametre odur. Onun sayesinde insanların arama motorlarında aradıkları kelimelerde karşılarına sizin sitenizin çıkması mümkün hale gelir. Eğer backlinkler olmazsa bu durumda siteniz insanların karşısına çıkmaz, satışlarınız artmaz, Seo stratejiniz de başarısız olur. Başarılı bir arama motoru stratejisi için backlinkler şarttır.

Fakat backlink alımında dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır da diyebiliriz. Örneğin alakalılık oranı bu paremetrelerden birisidir. Eğer sitenize backlink veren diğer siteler sitenizin hizmet konusu ile alakalı değilseler bu durumda aldığınız backlinkin kalitesi düşük olacaktır. Düşük kaliteli çok sayıda backlink yüzünden de sitenizin arama motorları tarafından cezalı hale gelmesi söz konusudur. Cezalı hale gelmemek için kaliteli backlinklere sahip olmanız ve kaliteli bir Seo firması seçmeniz gerekir.

Backlink nasıl kullanılmalıdır?

Backlink alırken ilk olarak alakalılık oranına dikkat etmek gerekir. Eğer sizin sitenize link veren siteler sitenizden alakasız sitelerse bu durumda backlink değeri düşük olur. Örneğin mücevher satışı yapan sitenize mayo ve bikini sitesinden backlink gelirse bu alakasız olarak değerlendirilir. Böylesi çok sayıda alakasız linkin bir arada toplanması durumunda ise arama motorları backlink almak için özellikle çalıştığınızı fark eder ve sitenizi düşürerek sizi cezalandırır.

Backlink kullanırken ayrıca farklı IP’lere sahip sitelerden de linklerin gelmesi gerekir. Eğer aynı IP’lerden linkler gelirse bu durumda da arama motorları özellikle link almak için çalıştığınızı anlayacaktır. Bu noktada Seo firmalarının hizmetlerine başvurmanız gerekir.

Backlink anlayışında bir web sitesinden binlerce backlinkin diğer sitelere çıkışı gibi bir durum da söz konusu değildir. Eğer böylesi bir site tespit edilirse verdiği backlinklerin kalitesi düşer ve bu linkler hiçbir işe yaramaz hale gelirler. Görüldüğü üzere bu konu oldukça hassas ve üzerinden detaylı şekilde durulması gereken bir konudur. Bu ve diğer Seo konularında daha detaylı bilgi için seoizmir.net adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *